گل لر تغذيه مصنوعي باستاني كميجان ,komijan gollar(grandwater)r

سه‌شنبه ۳۱ تیر ،۱۳۸٢

باد و مراتع و وحوش

بادها

متوسط سالانة فراواني هواي آرام در ايستگاه همدان 67 درصد است و تنها در 33 درصد موارد وزش باد مشاهده شده است . جهت وزش باد غالب در مقياس سالانه جنوبغربي بوده و 9/9/ درصد بادهاي مشاهده شده را شامل ميشود . ميانگين سرعت باد از 3/7 گره تا حداكثر 6/12 گره در اوايل بهار متفاوت بوده و ميانگين سالانه آن 4/10 گره ميباشد .

مراتع و پوشش گياهي 

در اغلب ارتفاعاتي را كه بدليل زياد بودن شيب و يا فراواني سنگ امكان زراعت ديم و آبي ميسر نبود از زمينها بصورت مرتع استفاده ميشد و دامهاي خود را بصورت گله اي بر روي اين مراتع مي چراندند .

پوشش گياهي اين مراتع عمدتاً مرتعي است و از انواع :

گون ، درمنه ، خوشك ، فرفيون ، ورك ، كما ، كلاميرحسن ، شيرين بيان ، آجي بيان ، ريش بزي ، ميخك ، پنيرك ، كنگر ، اسفند ، خارزرد ، خارشتر ، خاكشير ، چاودار ، نسترن وحشي  شقايق ، خار شتر ، بورغا تيكاني ، گل ختمي ، قياق و ترشك و دم اسب و ... بوده اند .

اين مراتع در طول تاريخ از تخريب و نابودي مصون نبوده اند و بعلل مختلف تخريب و تركيب پوشش گياهي آنها تغيير كرده است .

از آن جمله در زمانهاي گذشته ، خاركني و بوته كني مهمترين اشتغال افراد و جوانان بيكار و خوش نشين روستايي بود و آنها با كندن اين بوته ها ضمن تأمين سوخت مصرفي منازل ، نسل ورك و خارشتر و كنگررا از صحرا و بيابان بر مي چيدند ، ولي خوشبختانه در حال حاضر ديگر كسي به خاركني و بوته كني نمي پردازد .

زندگي جانوري ( حيات وحش )

انواع حيوانات وحشي كه در صحراهاي كميجان ديده مي شد عبارت از : كل ، بزكوهي ، آهو  قوچ ، ميش ، خرگوش خاكستري ، خرگوش سفيد ، روباه ، گرگ ، كفتار ، شغال ، جيران مارال كه در گذشته بوفور وجود داشت و بمرور از جمعيت آنها كاسته شد و به جمعيت انسانها اضافه گرديد .

در سالهاي بسيار سرد و پر برف در برخي موارد ديده شده بود كه تعدادي از حيوانات وحشي از قبيل آهو و كل و ميش كوهي و قوچ كوهي به داخل روستا پناه برده بودند تا بلكه به مواد خوراكي علوفه اي دست پيدا كنند كه بعضي را افرادي گرفتار كرده و مدتها از آن در طويله نگهداري ميكردند . در شبهاي سرد زمستان هم احتمال ورود حيوانات درنده اي مثل گرگ و شغال بداخل روستا ميرفت و لانه هاي مرغان هم از يورشهاي شبانه روباه و شغال بي نصيب نمي ماند ، حتي گرگ نيز چندين بار بداخل روستا حمله كرده و بدرون طويلة ( مرحوم امامعلي ) نفوذ كرده و تعدادي از گوسفندان پرواري اش را خفه كرده بود .

از انواع پرندگان نيز ، كبوتر سفيد و چاهي ، كلاغ سفيد و سياه ،زاغ(ساخ ساققان) ، گنجشك سار ، پرندة آبي ( سو چيليگي) بلدرچين ، باقره قارا ، شانه بسر ، داركوب ، قازالاخ ، عقاب شاهين ، لاشخور و .... را ميتوان نام برد .

 

Mohammad Komijani
 

[ خانه| آرشيو | پست الكترونيك ]

خانه
آرشيو
پست الكترونيك

صفحات دوستان


فرزندان كميجان

چؤگور

كميجان خبر

كميجان 1

چرگزي كميجان

عاقبت به خير

درباره نويسنده

شعر كميجان

هنر كميجان

حاج رضوان

دائرةالمعارف کميجانانساب كميجان

ايلهاي برچلو و بزچلو

تاريخ و جغرافياي كميجان

تعزيه خواني در كميجان

داداشعلی كلوانی

شهداي كميجان

عراقي - شاعر كميجان

فرهنگ و آداب كميجان

گؤللر و قوش دره

مشهدي تقي جاويد

نامداران كميجان

درباره نويسنده

1 كميجان

تغذیه مصنوعی آبخوان زیرزمینی

تصاوير کميجانKomijan2002

Komijan View

Komijan Home Pages


GeoCities

IranSeek

Ryze

WebSpawner

سايتهاي مرتبط با بورچاليروزنامه نويد آذربايجان

(بورچاليهاي (نقده

بورچاليهاي گرجستان

قالي بورچالو

موسيقي بورچالي


آمار بازديدپرشين‌بلاگ